Háromszorosára nőtt a szilícium ára, és ez még nagy gondot okozhat a világnak. Vajon mi okozhatja a növekedését? Milyen következményei lehetnek a gazdaságra?
A Föld második legnagyobb mennyiségben előforduló eleméből készült fém egyre szűkösebben elérhető, ami az autóalkatrészektől a számítógépes chipekig mindent veszélyeztet, és újabb akadályt gördít a világgazdaság elé – írja a Bloomberg (a cikket ide kattintva olvashatod el)
Természetesen a sosem látott áremelkedést a szilicumfém hiánya okozza, amit a kínai termeléscsökkenés váltott ki. Mi több ez csak egy az olyan problémák sorában, mint az ellátási láncok elakadása, és az energiaellátás szűkössége, amelyek a vállalatok és a fogyasztók számára egyaránt pusztító hatással vannak.
Elkerülhetetlen következmények
Tömegben a földkéreg 28 százalékát kitevő szilícium az emberiség egyik legkülönfélébb építőköve. A számítógépes chipektől kezdve a betonon át az üvegig és az autóalkatrészekig mindenben felhasználják. A szilíciumból tisztítható az ultravezető anyag, amely segít a napfényt a napelemekben elektromos árammá alakítani. És ez az alapanyaga a szilikonnak – egy víz- és hőálló vegyületnek, amelyet széles körben használnak orvosi implantátumokban, tömítőanyagokban, dezodorokban, sütőkesztyűkben és sok másban.
Ha szeretnél bővebben olvasni a szilícium hiányról ide kattintva olvashatod el a portfólió cikkét.
Szilícium árának hatása a napelemes rendszerekre
A szilícium termelés csökkenésével a napelem panel gyártó cégek sem tudnak akkora ütemben gyártani, hogy az egyre növekvő piaci igényt ki tudják szolgálni. Ha ehhez még hozzá vesszük, hogy a szilícium ára háromszorosára emelkedett és az ellátási láncok is akadozik, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ez a napelem panelek áraiban is előbb utóbb meg fog mutatkozni.
Ha további érdekességeket szeretnél olvasni napelemes rendszerekkel kapcsolatban akkor nézz szét írásaink között.