fbpx

Közép-Magyarországon újra elérhető a VEKOP-5.2.1-17

Korábban elérhető volt ez a lehetőség Közép Magyarországon, de a nagy érdeklődést követően hamar elfogyott a hitelprogram keretösszege. Most újra adott a lehetőség az érintett területeken. Ezért a legfontosabbakat összeszedtük az érdeklődőknek.

 

Ami változott a kölcsönfelvevők köre, hiszen korábban kölcsönfelvevő lehetett

  1. természetes személy,
  2. társasház,
  3. lakásszövetkezet

2021.02.22-től benyújtott kölcsönkérelmek esetében a Kölcsönfelvevő kizárólag Természetes személy lehet!

Természetes személy kölcsönfelvevők köre:

Nagykorú, cselekvőképes, magyar adóazonosító jellel rendelkező

  1. olyan magyar állampolgár, vagy
  2. legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának olyan állampolgára,

aki a korszerűsítésre kerülő, lakóhelyként szolgáló ingatlan tulajdonosa vagy résztulajdonosa, feltéve, hogy az érintett ingatlan a Kölcsönfelvevő állandó lakóhelye vagy ideiglenes tartózkodási helye.

Amennyiben a hitelfelvevő már betöltötte, vagy a futamidő lejártakor betölti a 80. életévét, Adótárs bevonása kötelező. Az ilyen Adótárs a futamidő lejáratakor a 80. életévét nem töltheti be.

Mi minősül ingatlannak?

Az ingatlan-nyilvántartás szerint belterületi-, külterületi-, zártkerti családi ház, lakóház, szabadon álló ház, sorház, ikerház, hétvégi ház, üdülőház, társasházi vagy lakásszövetkezeti lakás.

Területi korlátozás

Azon projektek támogathatóak, amelyek megvalósítására, azaz a támogatás felhasználására Magyarország területén, a Közép-Magyarország régióban kerül sor. Minden esetben a projektmegvalósítás helyszíne számít. Egy kölcsönkérelemben kizárólag egy megvalósítási helyszín szerepelhet.

Támogatható tevékenységek természetes személy kölcsönfelvevő esetén

Családi ház, lakóház, szabadon álló ház, sorház, ikerház, hétvégi ház és üdülőház korszerűsítése

Energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységek

  1. fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek hőszigetelése (önállóan támogatható tevékenység)
    Támogatott a külső fal, lapostető, fűtetlen tetőér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése;
  2. fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energia-megtakarítást eredményező korszerűsítése (önállóan támogatható tevékenység);
  3. az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése (kizárólag másik, önállóan támogatható tevékenységgel együtt támogatható)
  4. fűtési és/vagy használatimelegvíz-rendszerek korszerűsítése:
    1. hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje korszerű, fosszilis tüzelőanyaggal üzemelő, nagy hatásfokú berendezésekre (pl. kondenzációs kazánok beépítése) (önállóan támogatható tevékenység);
    2. hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje (pl. felületfűtés kialakítása) (önállóan támogatható tevékenység);
    3. szükséges kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (kizárólag az a) pont vagy megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek 2. pont szerinti támogatható tevékenységgel együtt támogatható);
    4. automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése (önállóan támogatható tevékenység);
  5. hővisszanyerő berendezés korszerűsítése (önállóan támogatható tevékenység);
  6. meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása (kizárólag másik, önállóan támogatható tevékenységgel együtt támogatható):
    1. fényforrások, világítótestek és előtétek cseréje (kivéve vezetékek és kapcsolók);
    2. világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó, az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energiamegtakarítást eredményeznek.

Megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek

  1. napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett épület használatimelegvíz-igényének részbeni, vagy teljes kielégítése céljából, és/vagy fűtésrásegítésre (önállóan támogatható tevékenység);
  2. brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése a fejlesztésben érintett épület fűtési és használatimelegvíz-igényének részbeni vagy teljes kielégítése céljából (önállóan támogatható tevékenység);
  3. napelemes rendszer telepítése hálózati, vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó villamosenergia-termelés céljából, maximum HMKE méretig, de kizárólag a fejlesztésben érintett épület villamosenergia-ellátáshoz (önállóan támogatható tevékenység);
  4. földhő-víz, víz-víz, levegő-víz hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz-termelésre és/vagy fűtésrásegítésre (önállóan támogatható tevékenység)

Egyéb, önállóan nem támogatható tevékenységek

  1. Projekt-előkészítési tevékenységek (előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok elkészítése):
    1. műszaki tervek, kiviteli és tendertervek, (villámvédelmi, érintésvédelmi és tűzvédelmi dokumentáció, illetve szakvélemény összeállításának költségei; engedélyek, szakhatósági, igazgatási díjak költsége; kéményseprői szakvélemény költsége);
    2. épületenergetikai melléklet, mely magában foglalja az épületenergetikai tanúsítványt is a fejlesztés előtti és a tervezett állapotra vonatkozóan;
    3. statikai szakvélemény;
    4. környezeti hatástanulmány (amennyiben jogszabály szerint kötelező).
  2. Projektmenedzsment
  3. Egyéb tevékenységek: olyan munka, amelynek elvégzése elengedhetetlen a kivitelezés során, vagy a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, valamint azon tevékenység, amelynek költségei Saját Forrásként elszámolhatóak.

Elszámolható költségek köre

  1. anyagköltség – ennek keretében kizárólag a kereskedelmi forgalomból beszerzett új berendezés, új készülék és újonnan vásárolt anyag finanszírozható;
  2. munkadíj;
  3. szakértői (beleértve az energiatanúsítvány költségét és az értékbecslés díját), tervezői, eljárási költségek (beleértve a közjegyzői költségeket és a tulajdoni lap másolata beszerzésének költségét), műszaki ellenőrzés költsége;
  4. projektmenedzsment-költségek;
  5. egyéb költségek: minden olyan munka költsége, amelynek elvégzése elengedhetetlen a kivitelezési munkákhoz, vagy a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, valamint minden olyan költség, amely Saját Forrásként elszámolható (beleértve az ingatlanbiztosítás díját)

A Projekt Költségvetésében azok a költségek számolhatók el, amelyek elengedhetetlenül szükségesek a Projekt végrehajtásához. A Projekt tervezése során az egyes elszámolható költségtípusok vonatkozásában a következő korlátozásokat szükséges figyelembe venni:

projekt-előkészítés, tervezés:                        5%

projektmenedzsment:                                     2,5%

műszaki ellenőri szolgáltatás költségei:         1%

Nem elszámolható költségek köre

  1. visszaigényelhető ÁFA;
  2. kamattartozás-kiegyenlítés;
  3. a hitelkamat;
  4. a hiteltúllépés költsége, egyéb pénzforgalmi költségek;
  5. devizaátváltási jutalék;
  6. pénzügyi, finanszírozási tranzakción realizált árfolyamveszteség;
  7. bírságok, kedvezményezett által fizetett kötbérek és a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 80. §-a szerinti perköltség, függetlenül attól, hogy bíróság által megítélésre került-e.

Nem számolhatóak el azok a költségek, amelyek a támogatási cél megvalósításával nincsenek közvetlen kapcsolatban, és amelyek nem szolgálnak energia-megtakarítást.

Kölcsön összege

Természetes személy kölcsönfelvevő esetén minimum 500 ezer Ft, maximum 5 millió Ft.

A Saját Forrás elvárt mértéke a Projekt elszámolható költségének minimum 10%-a. A Saját Forrásba a lakás-takarékpénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítási összeg bizonyos esetekben beszámításra kerülhet. A Hitelprogram során felmerülő adminisztrációs tevékenységek költségei, így különösen az ingatlanra vonatkozó tulajdoni lap másolata beszerzésének költsége, az értékbecslés díja, valamint az energetikai tanúsítvány és az ingatlanbiztosítás díja a Saját Forrás terhére is elszámolható.

A kölcsön kamata, díja

A kamat fix 0% / év. A hitelkérelem bírálatával, a Kölcsönszerződés megkötésével és módosításával, valamint a Kölcsön folyósításával összefüggésben nem számítható fel díj, kivéve az, amely harmadik felet illet (pl. értékbecslői, közjegyzői díj). A követelésbehajtás költségei felszámolhatók. A kölcsön a Végső Kedvezményezett által bármikor előtörleszthető vagy végtörleszthető anélkül, hogy az a Kölcsön kondícióinak romlását, vagy terheinek, költségeinek növekedését eredményezné.

Futamidő

A kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 20 év, amely az esetleges Türelmi és Rendelkezésre tartási idővel együtt értendő.
Rendelkezésre tartási idő kölcsönkérelmek esetében a kölcsönszerződés megkötésétől számított minimum 6 hónap, de legfeljebb 18 hónap. Különösen indokolt esetben további maximum 3 hónappal meghosszabbítható.)
Türelmi idő természetes személy igénylők esetén nincs.
A Projekt fizikai befejezésének határideje a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 18 hónap. Különösen indokolt esetben további maximum 3 hónappal meghosszabbítható.

Hitelkérelmek benyújtása

A Kölcsönt kizárólag a hitelkérelmi nyomtatvány kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával lehet igényelni. Amennyiben bármelyik kötelezően előírt melléklet hiányzik, a hitelkérelem nem fogadható be. A kölcsönkérelmek benyújtására kizárólag online módon van lehetőség!

 

ro_RORomanian